Extreme:

[ Resimleri büyük olarak görmek için tıklayınız... ]

EXTREME FOR TURKEY
Eğer Galeri sayfamızı gezdiyseniz ülkemizde uygulaması yapılan bütün Dövme ve Deta çeşitleriyle alakalı fotorafları görmüşsünüzdür. Bu sayfada ise günümüzde dünyada genellikle Dövme stüdyolarında yapılan uygulamalarla alakalı bilgi ve fotoraflar bulacaksınız. Aşşağıdaki uygulamalarda aynen normal uygulamalar gibi , geçmişi çok eskilere dayanan dinsel ve kültürel yapıya sahiptir. Ülkemizde yapılmayan ve açıkçası bizimde yapmaya pek niyetli olmadığımız ( içimiz kaldırmaz), sırf genel kültür modunda takıldığımız , bu uygulamalarla alakalı fotorafları www.bmezine.com isimli siteden arakladık. Ona göre...Yavv bize ne , elin gavuru ne yapıyorsa yapsın..” diyenlerdenseniz... Bu sayfayı direk es geçiniz...


SCARIFICATION
Kökenleri Afrika kabile sistemine dayanan bu uygulamanın özünde vücuda belirli simgesel yaralar açarak , acıyla ergenliğe ulaşma felsefesi ön plandadır. Günümüzdeki uygulanışı , uyuşturulma sonrası belirlenen bölgedeki derinin epidermis kısmını neşterle keserek alma işlemidir.
BRANDING
Yeni zelanda ve Avustralya yerlilerince sünnete benzer bir dini gelenek olup , ergenlik ve korkusuzluk simgesi olarak vücudun özellikle omuz üstü ve baş kısımlarına yapılan dağlama (kızgın bir metalle yakma..) şeklidir. Günümüzde , Pürmüzle ısıtılmış kızgın çelik yada daha dekoratif işler için havya( lehim makinesi) kullanılarak deride izler bırakılmaktadır.

SUSPENSION
Rituel uygulamaların en dikkat çekeni Suspension’dır. Hint felsefe tarihinin temelinde varolan , acı çekerek günahlarından arınma ve dinsel bir kurban olgusuyla toplumda saygı görme gibi anlamlar içerir. Güçlü bir trans gerektiren bu uygulamada , öncelikle vücudun belirli yerlerine ipli kancalar takılır. Sonrasındaysa bu ipler gerilerek vücud ağırlığını taşıyabildiği sürece gergin tutulur.
BODYART
Body art şu ana kadar gördüğünüz uygulamalar içinde sanırımki en sanatsal olanı… ayrıca acısız oluşuda önemli… Kökeni daha ziyade Güney Amerika olarak anılan ve kabilelerce sunak ayinlerinde , Tanrının gazabından korunmak için vücutların boyanarak bir nevi kamuflaj sağlanması…Günümüzde , bir kaç gün durduğu halde vücuda zarar vermeyecek özellikli boyalar kullanılarak , çoğunlukla Dövme konvensiyonlarında yapılan bir uygulamadır.